VIRTUAL ENVIRONMENTS LAB
Izgradili smo digitalna okruženja CGA konferencije
Crater Training Center je tokom leta 2022. organizovao jedinstveno iskustvo kreiranja digitalnih okruženja za video igre, film i televiziju u alatu Unreal Engine 5.
Kroz ovaj višemesečni program smo mladim umetnicima pružili mogućnost da se upoznaju sa raznolikim aspektima kreiranja digitalnih okruženja za različite medijske formate. U programu su učestvovali polaznici naših kurseva 3D Essentials, Unreal Engine Essentials i Environment Art, a deo učesnika se pridružio ekipi kroz javni konkurs. Učešće u programu podrazumevao je obavezna predavanja, masterklasove, te praktičan rad pod mentorstvom iskusnih artista.
Sve vreme tokom trajanja programa, učesnici su imali kontinuiranu podršku od strane eksperata iz vodećih kreativnih kuća u zemlji kakve su Mad Head Games, Case 3D, Una Televizija i Crater Studio, a veliku podršku dali su nam partneri iz kompanije 3Lateral (Epic Games). Na ovaj način smo povezali junior artiste sa predstavnicima profesionalne zajednice koji jednim okom uvek tragaju za novim mladim talentima.
Virtual Environments Lab u kratkim crticama
Virtual Environments Lab predstavljao je svojevrsnu pripremu za šesto izdanje konferencije CGA Belgrade koja je u hibridnom formatu održana krajem septembra 2022. Tokom leta u Crateru, dvanestoro “Labovaca” radilo je na četiri originalna okruženja od kojih je jedno simuliralo filmski set, zatim nivo u igri i televizijski studio, a kreirano je i jedno “tematsko” okruženje koje je pratilo vizuelni identitet ovogodišnje konferenciije za koje je zaslužan dizajner Stefan Knežević.
Sve sesije emitovane tokom virtuelnog dana konferencije prethodno su bile snimljene pred zelenim platnom u studiju Atomic Visual Support kada je Dane Blačić, tehnički direktor CGA programa, zajedno sa učesnicima u realnom vremenu testirao i optimizovao okruženja
Kao jednima od osnivača CGA platforme, izuzetno nam je drago što se baš pod našim krovom stvaralo nešto potpuno novo i uzbudljivo, i što smo u celu ovu avanturu ušli zajedno sa domaćom CG zajednicom.
Šta su učesnici naučili tokom programa
Osnovni cilj ovog programa bio je da, kroz prikaz celog procesa za razvoj okruženja polaznicima i celokupnoj zajednici ukažemo na sličnosti i razlike u kreiranju scena za potrebe virtuelne produkcije, odnosno savremen produkcije filmova, televizijskog programa i video igara.
Neke od ključnih tema koje smo dotakli tokom trajanja programa su
- razvoj scena od ideje do krajnjeg proizvoda;
- upoznavanje sa Unreal Engine mogućnostima;
- modelovanje elemenata za scene;
- level dizajn i set dressing;
- kreiranje različitih vizuelnih doživljaja i efekata pomoću post processing-a;
- optimizacija scena za film, TV i igre;
- testiranje kreiranih okruženja u pravom studiju ispred zelenog ekrana sa kamera trekingom.
Učesnici
Film Studio
Lazar Mijatović
Nemanja Ivanišević
Saša Vujičić
Game Level
Anđelija Ranđelović
Aleksa Vučković
Nikola Praskić
Broadcast Studio
Marko Marinković
Kosta Đurišić
Anja Pilipović
General Environment
Adam Pavlović
Marija Stevković
Tamara Vidanović
Ko je rukovodio našim “virtuelnim gradilištem”
Dane BlačićTechnical Director @CGA 2022
Tehnički direktor ovogodišnjeg CGA programa, predavač i glavni mentor Virtual Environments Lab je . U pitanju je iskusni XR producent, kreativni broadcast direktor i majstor virtuelne produkcije čija agencija Mogul Digital radi za klijente širom sveta, a od nedavno se pridružio impresivnom timu britanske kuće disguise.
Dimitrije MiljušArt Director @CGA 2022
Dimitrije Miljuš je ilustrator i koncept artista koji se u svom radu fokusira na oblasti kakve su environment design, keyframe concept art, world building i visual development. Veliko iskustvo stekao je u gejmingu, a radio je i za španski game dev studio Hexworks (iz CI Games porodice) u kojem se razvija nastavak igre Lord of the Fallen.
Mentori & predavači:
Uroš Pavlović (Mad Head Games), Nemanja Jaćimovski (Case 3D), Milan Ličina (Crater Training Center), Dušan Marinković (Una TV), Marija Josifović, Vladimir Turčan i Miroslav Gajović (Ubisoft Belgrade).
Asistenti:
Miloš Petrović
Aleksandar Paskaš
REKLI SU O LABU
Vrlo sam zadovoljna ovim iskustvom i najviše mi se svideo rad u timu jer nekako smo se ovde baš uklopili u potpunosti. Čitava ova tematika, sve ono što smo radili je bilo nešto sa čim sam se po prvi put susrela i sve mi je bilo vrlo zanimljivo. Radila sam u Broadcast timu i kad smo dobili taj projekat delovao je možda čak malo jednostavnije u odnosu na ostale, ali kako smo počeli da radimo čitavu priču shvatili smo da je podjednako zanimljiv kao i film ili video igra.
Anja Pilipovič, učesnica programa
Zadovoljan sam kako su ova dva meseca protekla u Crateru. Zadovoljan sami time što smo uspeli da izbacimo kao finalni proizvod obzirom da nismo imali mnogo ili nikakvog iskustva u Unreal-u. Najviše mi je prijalo to što je u mom timu svako delio ono što zna, svi smo znali ponešto i dopunjavali smo se da bismo na kraju mogli da napravimo scenu kako trenutno izgleda. Dobili smo čak i fidbek da smo nadmašili očekivanja mentora.
Nemanja Ivanišević, učesnik programa
Prijatno me je iznenadilo to što finalni radovi izgledaju daleko bolje od onoga što sam očekivao. Ne bih čak nimogao da kažem koji mi se rad više sviđa, jer ima tu dosta kvalitetnih stvari i vizuelno su jako dobri. Vidi se kako barataju sa svetilma i sa postavljanjem scene i kamerom, i na tome im svaka čast. Takođe mi se sviđa koliko su uvezani kao timovi. Mislim da bi bilo dobro da nastave da sarađuju međusobno da bi svako mogao da pronađe neki svoj pravac.
Uroš Pavlović, gost-predavač na programu i level designer u studiju Mad Head Games