Crater Training Center: Prvih 10 godina

U ovom tekstu, direktorica naše škole, Miljana Jovović, osvrće se na čitavu deceniju rada u domenu neformalnog obrazovanja u našoj zemlji.

Završavam poslednje pripreme za proslavu deset godina od osnivanja Crater Training Centra i hvatam sebe u refleksiji kakvu samo ovakav jubilej može da pruži. Akreditacija naših inovativnih programa u oblasti obrazovanja odraslih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dodaje atmosferi zvaničnu notu. Čitav korpus aktivnosti koje realizujemo svih ovih godina dobija globalno prepoznavanje i našoj industriji i svetu postaje potrebniji nego ikada ranije.

Dok mi u glavi jure sećanja kroz godine, sabiram ljude, događaje i projekte. Kada ih sve stavim na papir, u brojkama, naši rezultati govore više od reči:

 • održanih obuka: 220
 • polaznika kurseva: 1500
 • predavača: 38
 • fenomenalnih ljudi koji su tokom godina činili naš tim: 14
 • praktikanata: 120
 • dodeljenih stipendija: 250
 • dodeljenih nagrada na konkursima i takmičenjima: 23
 • održanih predavanja na fakultetima i u školama: 110
 • posetilaca Crater Studiju u okviru profesionalne orjentacije mladih: 400
 • kompanija koje zapošljavaju naše polaznike: 85
 • organizovanih događaja - bilo to uživo ili onlajn: 54
 • godišnjih CGA konferencija: 5
 • ostvarenih ISO standarda: 3
Za deset godina, kroz Craterove školske klupe prošla je čitava "armija" polaznika. Svakome od njih dužni smo veliko hvala na ukazanom poverenju i pažnji. Uslikano u leto 2019.

Istakla bih ovde i zaključak Svetskog ekonomskog foruma koji pokazuje da je, u vreme kada ubrzana automatizacija ostavlja mnoga zanimanja u prošlosti, a strah od zamene ljudi robotima raste, došlo do nezapamćenog paradoksa – ljudski kapital postaje mera vrednosti našeg doba. Podaci pokazuju da će tržištu rada nedostajati 85.2 miliona radnika do 2030. Zbog ovih činjenica, očekuje se da će više od jedne milijarde ljudi morati da se prekvalifikuje za nova zanimanja, kako bi opstalo, a obuka mladih će sve više biti brza, agilna i usmerena na potrebe poslodavca.

Nakon retrospektive vrednog i posvećenog rada u formiranju baze talenata u kompjuterskoj grafici, mogu da kažem da su navedeni upravo principi kojima se Crater Training Center vodi već čitavu deceniju. 

Abou us - our team - crater training center
Tim Crater Training Centra, slikano u jesen 2021.

Malo je reći da osećam veliku zahvalnost i poštovanje prema svemu što smo do sada uradili. A naš rad čine ljudi. Oni koji daju – energiju, ljubav, znanje, novac, vreme, kao i oni koji ih primaju. Ovi procesi razmene kod nas teku od jednih ka drugima i obrnuto. Svako nešto daje i dobija zauzvrat.

Zahvalna sam na tome što svakoga dana radim uz sjajan tim saradnika i predavača, koji pre svega čine divni ljudi, sa kojima mogu da podelim slične vrednosti i veliki entuzijazam i strast prema edukaciji. Našu širu porodicu čine partneri iz CGA, zatim iz industrije, softverskih kompanija Adobe i Autodesk čije sertifikate nose naše kursevi, kao i sa fakulteta i škola sa kojima kontinuirano sarađujemo sve ove godine.

Tu su na kraju, ali najvažniji – oni zbog kojih sve ovo radimo – naši polaznici, budući majstori zanata, profesionalci i ljudi koji će svoje znanje i umeće prenositi dalje, novim generacijama, u neprekidnom ciklusu evolucije.

Miljana Jovović, direktorica Crater Training Centra

 

Naslovna fotografija: Uroš Dožić, uslikano u Novom Sadu, 2021. godine na otvaranju prvog događaja u ovom gradu pod okriljem CGA.